Co trzecia kobieta w Polsce pada ofiarą przemocy domowej

włącz .

Co trzecia kobieta w Polsce pada ofiarą przemocy domowej. Tylko na Podkarpaciu w ubiegłym roku policjanci interweniowali kilka tysięcy razy. Problem w tym, że kobiety niechętnie o tym mówią i rzadko korzystają z pomocy. Gdzie jej szukać? Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia S.O.S w Lesku to szansa na rozpoczęcie nowego życia. Psychoterapeuci i prawnicy pomogli już ponad tysiącu pokrzywdzonych kobiet.

Życiowa karuzela - tak o swoim życiu mówią między innymi te kobiety. Choć do leskiego ośrodka trafiły kilka miesięcy temu, do dziś ze strachu przed oprawcami nie chcą pokazać twarzy, ani nawet ujawnić imion. Jak wspominają straciły nie tylko dom, ale przede wszystkim godność.

Ośrodek Wsparcia w Lesku przyjmuje każda pokrzywdzona osobę. Dysponuje dwudziestoma miejscami i niemal wszystkie są stale zajęte. Można tu przebywać do trzech miesięcy. Tylko w wyjątkowych przypadkach dłużej. Ofiary domowej przemocy mogą tu liczyć nie tylko na dach nad głowa, ale też pomoc finansową, prawną i psychologiczną.

Pracownicy leskiego ośrodka liczą, że wiele spraw będzie można teraz szybciej rozwiązywać dzięki ratyfikowanej przez Polskę konwencji antyprzemocowej. Czyli sprawcy będą skazywani na kary od trzech miesięcy do nawet 5 lat więzienia. Pracownicy ośrodka uważają, że równie ważna, jak doraźna pomoc kobietom jest prewencja, bo patologiczne zachowania zaczynają się już w szkołach.

źródło: http://rzeszow.tvp.pl/20056900/co-trzecia-kobieta-w-polsce-pada-ofiara-przemocy-domowej