Zamieszkać w skandynawskim stylu – Projekty

Aranżacja wnętrz to sfera, która podlega nieustannym zmianom i jest bardzo zależna od gustu docelowego Klienta. Są tacy, którzy dobrze czują się tylko we wnętrzach klasycznych, są tacy, którzy zdecydowanie wolą ten nowoczesny, ale czasem pojawia się trend, który godzi wszystkich — aktualnie jest nim styl skandynawski. Takie wnętrze jest efektowne i eleganckie, ale jednocześnie proste i funkcjonalne. Jak łatwo się domyślić styl skandynawski pochodzi ze Skandynawii, jednak dziś wnętrza urządzone zgodnie z jego regułami znaleźć można na całym świecie.

Czym wyróżnia się styl skandynawski?

Styl skandynawski przemawia do tak wielu osób przede wszystkim z racji swojej uniwersalności. Przede wszystkim liczy się tu, by wnętrze było jasne, ale jednocześnie by pojawiały się w nim kontrasty. Najczęściej białe lub jasne są ściany, meble i podłogi, a dodatki mają ciemne lub inne, zdecydowane kolory. Taki sposób urządzanie wnętrz rozwinął się właśnie w Skandynawii, ponieważ to tam ludzie szczególnie odczuwają negatywne efekty zimnego klimatu — przede wszystkim ciemne, krótkie dni. Ludzie dużo czasu spędzają tam we wnętrzach, więc chcą by te wnętrza były jasne, przytulne i komfortowe. A że w Polsce klimat też nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego styl skandynawski szybko się tu zadomowił.

Odmiany stylu skandynawskiego

Styl skandynawski to ogólny termin, w ramach którego doszukać się można wielu mniejszych nurtów, które jednak wyraźnie da się wskazać i scharakteryzować.
Styl duński
To najbardziej lekki i romantyczny nurt spośród skandynawskich, meble w naturalnych kolorach zgrywają się tu z pastelowymi, jasnymi dodatkami
Styl szwedzki
Najbardziej rozpoznawalny nurt stylu skandynawskiego, widać tu minimalizm, światło, przestrzeń. Najwięcej pojawia się tu bieli, ale też jasnych odcieni drewna, ekologicznych materiałów i funkcjonalnych rozwiązań.
Styl fiński
Jest najbardziej kontrastowym nurtem, przy jasnym tle pojawiają się tu liczne dodatki w kolorze czerni i grafitu z dodatkiem motywów geometrycznych.

Skandynawskie projekty

Projektowanie mieszkań w stylu skandynawskim ma przede wszystkim zastosowanie uniwersalne i może sprawdzić się w niewielkim mieszkaniu, przestronnym apartamencie czy wiejskim domu dla licznej rodziny. Idealnie wpasowuje się on w mniejsze przestrzenie, optycznie je powiększając. W aranżacjach skandynawskich w małych wnętrzach dominuje biel, ale też jasny niebieski i szary. Zazwyczaj biel trafia na ściany, meble i dodatki, podłoga ma kolor jasnego drewna, a przełamaniem jest zdecydowany kolor kontrastowego mebla, np. ciemnoniebieskiego narożnika oraz kilka dekoracji w tym samym kolorze. W skandynawskim wnętrzu zawsze znajdzie się też miejsce na proste, minimalistyczne ozdoby, świeczki i dużo źródeł światła, które ma dawać jak najbardziej naturalny efekt. Warto przyjrzeć się też oknom we wnętrzach w tym stylu — z powodu małej ilości światła dziennego nie wykorzystuje się tu firan i zasłon czy też ozdób na oknach, które mogłyby pochłaniać światło. Ważny jest też dobór materiałów — mają być naturalne, najczęściej jest to kamień, wiklina i różnego rodzaju tkaniny — najczęściej bawełna, len, wełna i pledy, najlepiej te o grubym splocie. Ma być praktycznie, ładnie i wygodnie.

Różnorodność elementów

Jeśli miałoby się wskazać jeszcze jedną cechę wyróżniającą styl skandynawski byłby to eklektyzm, czyli sprawne łączenie różnych stylów. Skandynawowie chętnie wykorzystują meble vintage, ale też postindustrialne akcesoria czy elementy wykonywane przez rękodzielników.

Wnętrza w stylu skandynawskim są wygodne, przytulne i uniwersalne. Nie trzeba się tym samym martwić, ze za chwilę wyjdą z mody i trzeba będzie przeprowadzać kosztowny remont. Styl skandynawski jest ponadczasowy i świetnie sprawdzi się w dowolnym wnętrzu, szczególnie u osób doceniających ekologiczne rozwiązania, funkcjonalność i prostotę. Trzeba jednak pamiętać, że uzyskanie najlepszego możliwego efektu w danym wnętrzu samodzielnie będzie bardzo trudne. Bardzo łatwo przesadzić i zamiast atmosfery ładu i przytulności stworzyć efekt zagracenia lub sterylności.  Tym samym najbardziej sensownym rozwiązaniem wydaje się zatrudnienie sprawdzonego i doświadczonego architekta wnętrz.

Author: Admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *