nordic walking

Nordic walking – czym jest i jak zacząć?

Nordic walking to forma ćwiczeń aerobowych polegająca na chodzeniu i bieganiu przez dłuższy czas po śniegu lub lodzie. Zyskuje popularność na całym świecie, ponieważ jest to aktywność, z której mogą korzystać osoby w każdym wieku, od młodych do starszych. Będą również wykorzystywane przez osoby mające problemy z poruszaniem się. To jeden z najpopularniejszych sposobów na dbanie o kondycję i zdrowie! Ta aktywność fizyczna staje się coraz bardziej popularne wśród Polaków, niosą ze sobą ogromne korzyści i ogromny potencjał zdrowotny. Sam rynek nordic walkingu prężnie się rozwija i został wymyślony przez Finlandczyków w pierwszej połowie XX wieku jako trening dla narciarzy biegowych.

Czym jest nordic walking?

Nordic walking to rodzaj ćwiczeń aerobowych, które polegają na zaangażowaniu jak największej partii mięśni. Jest podobny do joggingu, ale ma swój własny, unikalny zestaw zasad i technik, które są specyficzne dla tej aktywności. Technika ta oferuje chód skoncentrowany na równowadze, elastyczności i sprawności układu krążenia. Jest to sposób na powrót do wewnętrznego dziecka i zdrowego stylu życia, na który zasługujesz. Jest to forma trekkingu, w której używa się kijów lub kijów do poruszania się po terenie z niewielką pomocą lub sprzętem.

Oryginalnie nordic walking polegał na chodzeniu, zwykle po twardym śniegu, z odpychaniem ciężaru ciała na jedną rękę i ciągnięciem drugiej ręki (podobnie jak wiosło). Chodzenie po lodzie lub śniegu powodowało zapadanie się w śniegu, co pomagało utrzymać mocne dolne partie ciała, zachować równowagę i koordynację. Obecnie stał się popularny na całym świecie i z powodzeniem jest uprawiany nawet na twardych, betonowych nawierzchniach. Jest dobry dla osób starszych z zapaleniem stawów lub innymi chorobami sercowo-naczyniowymi. Chodząc w stylu nordic walking doświadczysz wielkiego poczucia wolności i nieważkości.

Jak zacząć z nordic walking?

Technika nordic walking to także naturalny sposób na poznanie środka ciężkości ciała. Sama technika jest dość intuicyjna, naturalna dla naszego organizmu i dzięki temu dość łatwa do opanowania. Można się jej uczyć zarówno samemu jak i pod okiem wykwalifikowanych trenerów. Pewne trudności mogą się pojawić na późniejszym etapie, gdy będziemy chcieli zwiększyć intensywność marszu, długość kroku i wymachy ramion. Większość ludzi zaczyna od podstawowego nordic walking, aby go wyczuć przed przejściem do bardziej zaawansowanych technik i metod treningowych. Oto jak możesz zacząć uprawiać nordic walking:

 • Znajdź lokalną ścieżkę lub szlak spacerowy.
 • Wybierz odpowiednią porę roku, kiedy jest ciepło i mniej wilgoci w powietrzu. Zimą spacery powinny być krótsze, aby łatwiej było się zatrzymać, jeśli trzeba, gdy jest zimno.
 • Noś ubranie, które nie przeszkadza Ci zmoknąć od deszczu lub potu.
 • Zacznij od podstawowego, zrelaksowanego spaceru
 • Wbij kijek w podłoże z dłonią zamkniętą na rękojeści
 • Prostą ręką sięgnij przez linię biodra do tyłu, a następnie odepchnij się od podłoża
 • Puść kijek, otwórz dłoń, a następnie przenieś go do przodu
 • Kontynuuj ćwiczenia i zwiększaj zarówno prędkość, jak i intensywność, aby uzyskać trening aerobowy

Jak wybrać odpowiednie kijki do nordic walking?

Kijki do nordic walking to doskonałe narzędzie dla osób, które chcą aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Zapewniają stabilność podczas aktywności na świeżym powietrzu i pomagają zachować równowagę. Wybierając odpowiednie kijki do nordic walking, należy wziąć pod uwagę wiele czynników:

 • długość kijków – jeśli jesteś wyższy, będziesz potrzebować dłuższego kija. Na szczęście wiele kijów ma regulowaną długość, którą bez problemów dopasujesz do swojego wzrostu. Pamiętaj, że gdy trzymasz kijek, Twoje ramie powinno być zgięte pod kątem prostym w łokciu.
 • materiał wykonania – kije powinny być lekkie, ale i wytrzymałe. Na rynku jest wiele różnych rodzai, w tym kijki ze stopów aluminium, jak i włókna szklanego,
 • rękojeść i pasek mocujący dłoń – nie chcemy by uchwyt rękojeści kija nas obcierał. Pasek powinien przylegać do dłoni i otaczać ją w podobny sposób jak rękawiczka.
 • końcówki kijów – ten element dobieramy w zależności od podłoża na jakim się poruszamy. Można korzystać z końcówek ostrych na miękkie podłoża, jak i gumowych, gdy chodzimy głównie po asfalcie, czy też betonie.
Author: Adam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *