Zdrowy styl życia

Każdy z nas chciałby w swoim życiu być szczęśliwy. Dobre samopoczucie, spełnienie i ogólny spokój wewnętrzny to coś, czego chciałby każdy człowiek. Tymczasem wielu z nas na co dzień jest przepracowanych, żyjemy w dużym pędzie, jadamy w pośpiechu i nie mamy czasu na przyjemności. W takiej sytuacji warto wprowadzić kilka zmian, aby móc prowadzić zdrowy styl życia.
Odżywiaj się zdrowo
Nie od dzisiaj wiadomo, że jesteśmy tym, co jemy. Nasze żywienie wpływa nie tylko na kondycję fizyczną ale także na samopoczucie, poziom energii i odporność na stres. Warto więc wprowadzić kilka dobrych zmian w codziennej diecie. Przede wszystkim należy spożywać 5 posiłków dziennie, w równych odstępach czasu. Nie można pomijać śniadań ani jadać przesadnie późnych kolacji. Ze swojego menu warto wyeliminować ciężkostrawne dania smażone, produkty wysoko słodzone czy niezdrowe tłuszcze. W naszej diecie powinno znajdować się jak najwięcej świeżych warzyw, nieco mniej owoców a także produkty pełnoziarniste. Dla własnego zdrowia należy zrezygnować z nałogów.
Badania profilaktyczne
Profilaktyka, to najlepszy sposób na to, by zadbać o zdrowie i długie życie. Każdy dorosły Polak co kilka lat, nawet jeśli nie ma niepokojących objawów, powinien odwiedzić lekarza rodzinnego. Wykonuje się wtedy morfologię, ogólne badanie moczu, EKG serca i USG brzucha. Osoby w nieco bardziej zaawansowanym wieku powinny też wykonać badanie kolonoskopię a panowie badania w kierunku raka prostaty. Kobiety powinny szczególnie dbać o swoje zdrowie, regularnie odwiedzając lekarza ginekologa. Powinny one co miesiąc wykonywać samobadanie piersi a raz w roku badanie cytologię. Ponadto wszyscy pacjenci powinni regularnie kontrolować stan swojego wzroku oraz stan uzębienia.
Aktywność fizyczna
Polacy to naród, który zdecydowanie za mało się rusza. Warto wprowadzić sobie nawyk codziennego wysiłku fizycznego. Zależnie od upodobań mogą to być spacery, bieganie, jazda rowerem czy wizyty na siłowni. Nie muszą to być od razu forsowne i ciężkie ćwiczenia, ważne jest natomiast to, aby ruszać się regularnie i spędzać czas na świeżym powietrzu. W celu łatwiejszej mobilizacji aktywność fizyczną można wykonywać w parze, z partnerem albo z koleżanką.

Author: Admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *