spokojny sen

Jak szybko zasypiać i cieszyć się spokojnym snem?

Spokojny sen to nieoceniona wartość, o której marzy wiele osób. Nasze społeczeństwo nękane jest bezsennością, bezdechem sennym i innymi zaburzeniami snu, które mogą utrudniać spokojny sen. Wielu z nas cierpi na częste budzenie się w nocy, uczucie nerwowości czy też napięcia. Trudności w zasypianiu może mieć wiele przyczyn. Często obwinia się za nią nagromadzony w czasie dnia stres i przemęczenie. Organizm niepodważalnie potrzebuje snu by móc się właściwie regenerować. Istnieje wiele sposobów na poprawę jakości snu, ale w zasadzie czemu sen działa jak działa i jest tak ważny?

Dlaczego sen jest nam potrzebny?

Sen jest istotną częścią naszego cyklu życia. Pomaga odbudować ciało i umysł, naprawić tkanki i regulować hormony. Podczas snu regeneruje się nasz system odpowiadający za przemianę materii i odnawiają się komórki naszego ciała. Gdy nie możemy odpocząć osłabia się nasz system immunologiczny, przez co łatwiej jest nam złapać chorobę. Podczas snu wydzielana jest melatonina, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego zegara biologicznego. To dzięki niemu zasypiamy i budzimy się w podobnej porze każdego dnia. Gdy jest on rozregulowany pogarsza to naszą jakość życia i cały dzień czujemy się senni. Każdy ma inne zapotrzebowanie na sen, lecz zazwyczaj jest to ok. 7-8 godzi na dobę.

Ludzie potrzebują dobrego snu, aby utrzymać niską wagę i być zdrowym. Wystarczająca ilość snu to nie tylko lepszy wygląd, ale także wspomaga umysł. Parę nieprzespanych nocy nie zaszkodzi nam, lecz gdy problemy ze snem nasilają się i występują przez dłuższy czas może to mieć długotrwały, negatywny wpływ na nasze zdrowie. Brak wystarczającej ilości snu może powodować otyłość, nadciśnienie i cukrzycę. Brak snu zwiększa również ryzyko chorób serca, udaru mózgu, depresji i lęku.

Jak szybko zasypiać?

Samodyscyplina jest kluczem do dobrego snu. Im więcej dyscypliny nałożymy na siebie przed snem, tym łatwiej będzie nam się wyciszyć i zapaść w niezmiernie uspokajający sen, który będzie napędzał strumienie energii na następny dzień. Aby spać spokojnie, upewnij się, że:

  • Zarządzasz przyjmowaniem płynów przed snem – Nie pij za dużo przed samym snem, a już na pewno nie pij słodkich napojów i kawy, gdyż działa to pobudzająco na organizm
  • Ograniczasz czas przed ekranem (na przykład TV) – Godzina przed snem to minimalny czas kiedy powinieneś zrezygnować z korzystania z telewizji, telefonu, komputera, czy tabletu. Niebieskie światło emitowane przez ekrany tłumi melatoninę, która mówi naszemu ciału, że jest teraz jest odpowiedni moment na sen.
  • Nie jesz przed snem – Ostatni posiłek powinieneś jeść maksymalnie 2-3 godziny przed snem. Jedzenie tuż przed snem może prowadzić do niespokojnych nocy, gdyż pobudza organizm do trawienia pokarmu.

Co jeszcze może nam pomóc zasnąć?

  • Spójność – Wyrób rutyny przed snem, aby nastawić swój organizm na sen
  • Utrzymuj spokój w otoczeniu – Czasami zbyt dużo światła może utrudniać spokojny sen. Wyłącz telewizory, trzymaj telefon poza zasięgiem wzroku i używaj rolet zaciemniających lub zasłon przed drzemką, aby czuć się komfortowo!
  • Ćwiczenie – Ćwiczenia przed snem mogą pomóc szybciej zasnąć i wejść głębiej w fazę snu REM.
  • Medytacja – Głębokie oddychanie kierowane, które można wykonywać na pusty żołądek i jest sposobem na odpoczynek i relaks ciała w przygotowaniu do snu.

Jak utrzymać komfortowy sen?

Warto zadbać o miejsce naszego snu. Wywietrzona sypialnia to jedno, ale ważne, żeby panował w niej porządek. Aby sypialnia była schludna i uporządkowana, należy zadbać o to, aby nasze ubrania zostały schowane w szafie. Dobrym pomysłem jest wieszanie ubrań na wieszakach przy drzwiach. Buty umieść na dole szafy, pod marynarkami i swetrami. Poczujemy się lepiej, jeśli co jakiś czas zmienimy dekoracje, kupimy nową pościel albo zapalimy świeczki o łagodnym zapachu. Okno powinno być lekko uchylone. Dobrym pomysłem jest powieszenie w oknie małego dzwonka wietrznego. Pomoże Ci lepiej spać, a ludzie nie zauważą hałasu urządzeń gospodarstwa domowego. Dekoracją, której warto użyć w sypialni są kwiaty. Nastrajają nas one pozytywnie i kojąco wpływają na nasze samopoczucie. Dobrze dobrana pościel i wygodny materac też mogą być kluczowymi elementami spokojnego snu.

Author: Adam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *